Makieta i atrapa to dwa pojęcie, które znaczeniowa są bardzo blisko siebie jednak nie można powiedzieć, by oznaczały one to samo. Podobnie wygląda sytuacja jeżeli rozważymy modele domow jednorodzinnych. W gruncie rzeczy oba są w pewnym sensie atrapami, jednak atrapa to w gruncie rzeczy coś co tylko imituje rzecz prawdziwą, a głównym zadaniem takiej atrapy jest oszukanie odbiorcy.

Czy modele domow to zwykłe atrapy?

Dom jednorodzinnyCo zatem można uznać za taka atrapę, bo na pewno nie są nią modele domow bo przecież nikt by się nie nabrał na to, że to jest prawdziwy dom co zatem jest atrapom. Każdy chyba widział atrapy wozów policyjnych, przynajmniej na filmach, to chyba jest najlepszy przykład atrapy, jednak są także i mniejsze które może znaleźć wokół siebie, jak choćby sztuczne warzywa czy owoce, które niektórzy trzymają jako ozdoby. To są właśnie atrapy, by tak naprawdę jeśli są dobrze wykonane to dopóki ich nie dotkniemy to nie potrafimy tego określić. Co zatem różni atrapę od makiety? Zasadniczo to, ze makieta nie ma oszukiwać odbiorcy, a jedynie być wiernym odzwierciedleniem obiektu jaki przedstawia, co za tym idzie osoba, która parzy na makietę ma świadomość tego na co patrzy. Tym co charakteryzuje makiety jest także skala, bo zwykle przedstawiają one dany obiekt w pomniejszeniu. Jeżeli chodzi o modele domow to kwestie rozmiarów nie stanowią problemów, chociaż warto pamiętać, że takie makiety zwykle wykorzystuje się na przykład przedstawiają projekt domu, bloku czy tez jakiegoś osiedla. Ten rodzaj makiet określa się takim mianem jak makiety architektoniczne, czy tez modele architektonicznej.

Modele domów jakie prezentuje się choćby na targach mieszkaniowych maja na cele pomoc w przekonaniu klienta do kupna, a także pomoc w wyobrażeniu sobie tego jak przedstawiony na projekcie dom ma wyglądać. Makiety także wykorzystuje się w wojsku i to na dość dużą skale, jednak do zrozumienia różnicy pomiędzy pojęciem atrapy i makiety pojęcie makiety wojskowej nie jest potrzebne.