Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Beton kojarzy się z surowością, jaką reprezentowała architektura socrealistyczna, która miała być „socjalistyczna w treści i realistyczna w formie”. Stalinizm to czas, kiedy na potęgę i ku chwale powstawały pomniki i place, gdzie oddawano hołd towarzyszom komunistycznym. Motywem przewodnim miała być siła ludu, który wznosił solidne budynki, takie jak najsłynniejsza socrealistyczna budowla w Polsce, czyli Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Obecnie beton jest zupełnie inaczej wykorzystywanym materiałem, który nie musi już straszyć swoją surową formą, wręcz przeciwnie – może zachwycać nietypowym pięknem.

Nowy trend – płyty z betonu architektonicznego

płyta z betonu architektonicznegoBeton architektoniczny jest wariacją osiągniętą dzięki pracy inżynierów materiałowych, którzy znaleźli nowe rozwiązania dla kształtowania betonu w inne kształty, niż wylana forma, a co za tym idzie zredefiniowali beton jako materiał konstrukcyjny. Obecnie dzięki stosowaniu odpowiednich mieszanek można osiągnąć zupełnie nowe efekty, które odmieniają wygląd płyt wykonanych z tego materiału, dostosowując je do wymagań projektantów, zostawiając jednocześnie korzyści wynikające z właściwości, jakie posiada ta mieszanka, czyli wytrzymałość na ścianie, ściskanie i rozciąganie. Płyty z betonu architektonicznego w zależności od możliwości producenta, czyli od posiadanych przez niego szalunków, a także mieszanek cementu z kruszywem o zróżnicowanym uziarnieniu, mogą mieć różne wymiary i faktury, przy jednoczesnym zapewnieniu ich trwałości, niezależnie od grubości. Doskonale sprawdzają się jako elewacje, zupełnie odbiegając od socrealistycznej filozofii projektowania, dzięki możliwości modyfikacji koloru.

Warto podkreślić, że są stosunkowo tanim rozwiązaniem, które nie wydaje się tak oczywiste jak wszechobecny klinkier, a także są szeroko dostępne w całym kraju, dzięki wzrastającemu popytowi.