Tynkowanie to osobny etap budowy domu, który następuje po założeniu instalacji elektrycznej. Zanim przystąpimy do kładzenia zaprawy, musimy wiedzieć, który rodzaj będzie najlepiej nadawał się do naszych pomieszczeń. Inny rodzaj tynku jest wymagany do kuchni, a inny do salonu. Osobne kategorie dotyczą ścian na zewnątrz domu. Co więc warto wiedzieć o tynkach, nim rozpoczniemy prace wykończeniowe?

Tynki gipsowe i inne rodzaje tynków

ŚcianaPrzede wszystkim nie możemy przystępować do układania tynku od razu po postawieniu ścian. Należy zaczekać, aż woda odparuje z betonu, a to może potrwać od 3 do 6 miesięcy. Dopiero wtedy możemy przystąpić do kładzenia zaprawy. Tynkować należy wyłącznie przy odpowiedniej temperaturze. Powinna być dodatnia, ale niezbyt wysoka, bo wtedy tynk może za szybko wyschnąć, co grozi odpadnięciem materiału lub przebarwieniem. Przy temperaturach minusowych zaprawa po prostu przemarznie. Gdy nadejdzie pora na kładzenie tynku, będziemy musieli zdecydować, który z dostępnych na rynku rodzai będzie najodpowiedniejszy dla danego pomieszczenia. W ścianach wewnętrznych powszechnie stosuje się tynki gipsowe. To materiał doskonale znany każdemu specjaliście z dziedziny budowlanej. Bez problemu znajdziemy ekipę, która stosuje tynki gipsowe Piotrków Trybunalski czy Tomaszów Mazowiecki to przykłady tylko z jednego województwa. Tynk z mieszanki gipsu, wody i modyfikatorów nadaje ścianie gładką strukturę, dzięki czemu łatwo będzie ją pomalować lub nałożyć tapetę. Przepuszcza wilgoć i pozytywnie wpływa na mikroklimat pokoju.

KielniaTynki cementowo-wapienne są bardziej uniwersalne. Są wytrzymałe, więc znoszą wszelkie mocniejsze uderzenia. Posiadają szczególną odporność na wilgoć, dzięki czemu są wykorzystywane również do okrywania ścian zewnętrznych, a wewnątrz idealnie nadają się do kuchni i łazienek. Nakładane są w kilku warstwach, zazwyczaj trzech. Tynki wapienne z kolei długo schną, więc można je nakładać powoli i z większą precyzją. Dobrze przepuszczają parę wodną i regulują wilgoć. Tynki gliniane natomiast nadają się najlepiej do uzyskania dobrze wyregulowanego mikroklimatu. W zależności od wielkości budynku tynk można nakładać ręcznie lub maszynowo. W przypadku budowy domu o standardowych wymiarach ścian, odpowiednie będzie klasyczne tynkowanie z użyciem pacy, natomiast budowle o wyższych i szerszych przestrzeniach będą prawdopodobnie wymagały zastosowania agregatu tynkarskiego wykorzystywanego do nakładania tynku maszynowego.

Każde pomieszczenie domu wymaga innego rodzaju zaprawy wykonanej z innej mieszanki i odznaczającej się odmiennymi właściwościami. Dobierajmy właściwe warianty, mając na uwadze poziom wilgoci, termoizolację oraz wytrzymałość ścian. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów tynków i dopasowywać je do naszych potrzeb.