Mimo iż większość przedsiębiorstw zajmujących się montażem materiałów termoizolacyjnych oferuje wyłącznie piankę poliuretanową, wciąż niektóre osoby mają wahania, co do jej wyboru. Nasuwa się wiele pytań, które mogą budzić kontrowersje, jednak ostatecznie okazuje się, że materiał jest jednak korzystnym rozwiązaniem.

Fachowcy od ocieplania pianką

ocieplanie piankąPrzed skorzystaniem z tej formy ocieplania budynku, warto zaznajomić się z zaletami pianki PUR (poliuretanowej), jej ewentualnymi wadami oraz specyfikacją. Na samym początku, należałoby rozróżnić dwa główne rodzaje pianki PUR – o zamkniętej strukturze komórek oraz otwartej. Inny rodzaj wybiera się do ocieplania, chociażby poddasza, a odrębny do montażu w magazynach, garażach czy do ocieplania fundamentów. Pianka otwarto-komórkowa (OK) jest paroprzepuszczalna, elastyczna, a także ma spore właściwości akustyczne, dlatego wybiera się ją głównie do domów i budynków użytkowych, zamknięto-komórkowa (ZK) to rozwiązanie stosowane, chociażby na posadzkach pod wylewki. Za pomocą pianki PUR można ocieplić niemalże wszystko, dlatego bezproblemowo umieszcza się ją również na membranie dachowej.

ocieplanie piankąWarto wiedzieć, by przed ocieplaniem pianką poliuretanową odpowiednio przygotować powierzchnię – czynności przygotowawcze nie różnią się przesadnie od tych, wykonywanych przy ocieplaniu innymi materiałami. Zaleca się wykonanie wszelkich prac, np. związanych z instalacją elektryczną czy montażem uchwytów jeszcze przed ocieplaniem. Niektóre osoby uznają piankę PUR jako materiał łatwopalny, jednak odpowiedni skład tego materiału izolacyjnego sprawi, że produkt błyskawicznie zgaśnie na wypadek pożaru. Nie zaleca się stosowania pianki poliuretanowej na już istniejące ocieplenia (np. z wełny lub styropianu) – dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest rozebranie ociepleń, przejrzenie wszelkich nieszczelności i dopiero ponowne rozpylenie materiału izolacyjnego. Firm oferujących usługi z zakresu montażu pianki jest sporo. Można skorzystać, chociażby z pomocy ekspertów, oferujących profesjonalne ocieplanie pianką w Łomży. Fachowcy w ciągu kilku godzin są w stanie przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane prace.

Wbrew pozorom, piankę poliuretanową nie stosuje się wyłącznie wewnątrz budynków. Można ją również umieścić od zewnętrznej strony, pod warunkiem, że jest to dom szkieletowy, ściana trójwarstwowa lub budynek zabytkowy, w którego przypadku jakakolwiek ingerencja jest ograniczona. Cena montażu pianki ustalana jest indywidualnie, lecz zazwyczaj waha się między 40 a 80 złotych za metr kwadratowy.