Każdy właściciel budynku chce, aby jego obiekt z zewnątrz prezentował się naprawdę atrakcyjnie. Dlatego dużo uwagi należy poświęcić wykończeniu elewacji. Można stosować różne materiały, jednak największą popularnością cieszą się tynki elewacyjne. Jednak na rynku jest ich szeroki wybór, co może doprowadzić nas do zawrotów głowy – który bowiem materiał warto wybrać?

Tynki elewacyjne często wybierane

tynki elewacyjneCzy tynk akrylowy, mineralny, mozaikowy? A może tynk silikonowy lub podobny w nazwie tynk silikatowy? Warto przyjrzeć się po kolei wszystkim propozycjom, zapoznać się z wadami i zaletami każdego rozwiązania, aby wybrać jak najlepiej. Silikonowe tynki elewacyjne w Lublinie są często wybierane, chociaż jest to rozwiązanie, które może nieco wpłynąć na nasz portfel. To najdroższe wśród tynków cienkowarstwowych, jednak wiemy, za co płacimy – za o wiele lepsze właściwości. Parametry techniczne tego wyrobu są wyjątkowe – nie dość, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, to charakteryzuje się także paroprzepuszczalnością, jak i wykazuje właściwości antygrzybiczne. Podstawową zaletę stanowi zaś jego hydrofobowość. Oznacza to, że ma on zdolność odpychania cząsteczek wody od podłoża. Dzieje się to samoistnie – nawet najbardziej gwałtowne opady atmosferyczne nie zaszkodzą takiej warstwie tynku, gdyż zabrudzenia i woda po prostu spłyną z powierzchni ścian do ziemi.

tynki elewacyjneNie ma możliwości, aby woda wsiąknęła głębiej w strukturę ściany, gdyż tynk silikonowy ją zatrzymuje. Niestety to rozwiązanie ma także wady – nie ma rzeczy idealnych. Wadą jest więc termoplastyczność. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że tynk silikonowy zacznie się trochę zniekształcać. Mimo wszystko jest to jeden z najlepszych rodzajów tynków, a przemawia za tym także fakt, że może być on stosowany na dowolny rodzaj podłoża – zarówno na podłoże polimerowe, jak i to mineralne. Tak naprawdę długo można by jeszcze opisywać pozostałe rodzaje tynków elewacyjnych, jednak zazwyczaj najwięcej osób wybiera właśnie tynk silikonowy, gdyż po zapoznaniu się z jego dobrymi właściwościami wie już, że nie znajdzie niczego, co przewyższy ten produkt pod względem parametrów technicznych.

Oczywiście aby nie żałować podjętej decyzji, zapoznajmy się dokładnie z parametrami pozostałych produktów, jednak wiele wskazuje na to, że zdecydujemy się na najlepszy z nich – a więc silikonowy tynk elewacyjny. Można go wykorzystać zarówno do pokrycia elewacji domu jednorodzinnego, jak i bloków mieszkalnych czy obiektów użyteczności publicznej.