Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Osadnik gnilny to podstawowy element każdej przydomowej oczyszczalni ścieków. Podstawowy – i najważniejszy. To w nim zachodzi bowiem wstępne podczyszczanie ścieków, którego dokonują bakterie beztlenowe. Na tym etapie możliwe jest oddzielenie ciężkich zanieczyszczeń od tych lżejszych, jak na przykład tłuszcze i oleje.

Oczyszczalnia ścieków przy domu

przydomowe oczyszczalnie ściekówProces ten przebiega w miarę szybko – bo w 3 dni. Zbiornik nie powinien mieć więc mniejszej pojemności niż taka, która wystarczy na przetrzymywanie ścieków przez ten czas. Większa pojemność również jest niewskazana – kupowanie zbiornika o pojemności większej niż przewidywana ilość ścieków, mija się z celem, gdyż po 3 dniach i tak ścieki muszą wyruszyć w dalszą drogę, w innym przypadku zaczęłyby gnić. Zastanawiając się nad doborem najlepszego osadnika, staniemy też przed decyzją, czy zdecydować się na zbiornik jednokomorowy czy może dwu- lub nawet trzykomorowy. Ilość komór zależy od pojemności – pow. 4m3 mamy już do czynienia ze zbiornikami trzykomorowymi. W większości gospodarstw najlepiej sprawdzają się jednak dwukomorowe przydomowe oczyszczalnie ścieków w wielkopolskim wiele domostw zdecydowało się już na takie rozwiązanie.

przydomowe oczyszczalnie ściekówZdając sobie jednak sprawę z tego, że dobór urządzeń jest dla większości osób, nie specjalizujących się w danej branży, trudny, większość producentów oferuje w tej kwestii pomoc swoich doradców – oni, uwzględniając ilość produkowanych ścieków oraz nasze wymagania, pomogą nam dobrać oczyszczalnię, która jak najlepiej będzie spełniać swoją rolę. Do doczyszczenia ścieków zawsze konieczny jest osadnik, jednak samo rozprowadzanie nieczystości może odbywać się na różne sposoby – za pomocą drenażu rozsączającego, filtrów piaskowych czy roślinnych lub też poprzez złoża biologiczne. Omawianie każdego z tych rozwiązań z osobna zajęłoby sporo miejsca, a i tak nie dałoby jednoznacznej oceny, które z nich jest najlepsze – bowiem dobór najlepszej metody rozprowadzania ścieków zależy między innymi od wielkości działki, jak i od rodzaju gruntu. I tak w przypadku gruntów słaboprzepuszczalnych, na małych działkach, najlepiej sprawdzają się filtry piaskowe, natomiast w przypadku dużych działek lepiej zdecydować się na filtry roślinne, czyli na roślinność bagienną, która będzie „pochłaniać” nasze ścieki. Jeżeli zaś na terenie działki mamy wysoki poziom wód gruntowych, wówczas dobrze pomyśleć o złożu biologicznym.

Wszystko to jednak kwestie naprawdę złożone i nie sposób poruszyć ich każdego aspektu – to warto jednak przedyskutować z profesjonalistami, z doradcami, których pomoc proponuje większość producentów i sklepów z przydomowymi oczyszczalniami.