Mimo rosnącej popularności przydomowych oczyszczalni ścieków, nadal wiele gospodarstw domowych, które nie mają możliwości wykonania przyłącza do miejskiej sieci kanalizacyjnej, decyduje się na instalację szamba. Pierwsze, nad czym należy się zastanowić, to wybór materiału, z którego będzie wykonane takie szambo.

Szambo betonowe są solidne

szamba betonoweNa rynku dostępne są szamba betonowe oraz te, które wykonane są z tworzywa sztucznego. W pierwszym wypadku, istotne jest stwierdzenie, czy dane szambo będzie bezpieczne w użytkowaniu. Powinno przed użyciem zostać zalegalizowane. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na szamba betonowe – niskie ceny niech nas nie zwiodą. Najpierw patrzmy na to, czy producent posiada całą niezbędną dokumentację dotyczącą parametrów technicznych takiego szamba. Wśród niezbędnych papierów powinna znaleźć się przede wszystkim aprobata techniczna. Takie dokumenty wydawane są, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra infrastruktury, przez placówki pokroju instytutów techniki budowlanych. Drugim ważnym dokumentem jest atest higieniczny, wydawany przez Państwowy Zakład Higieny Środowiska. Na podstawie badań danego wyrobu, upoważnione osoby mogą stwierdzić, czy materiał wykorzystany do budowy szamba, spełnia wszystkie niezbędne warunki higieniczne i może być stosowany do określonych celów.

szamba betonoweW przypadku szamba chodzi tu oczywiście o gromadzenie nieczystości w postaci ścieków bytowych, czasami też gospodarczych. Warto pamiętać, że atest higieniczny na wyroby to dokument czasowy – wydawany jest na 5 lat. Po upływie tego czasu traci ważność i dana firma zajmująca się produkcją szamb betonowych, musi ubiegać się o kolejny dokument. Jeżeli przed upływem tego czasu zdecyduje się na zmianę technologii produkcji, również powinna zgłosić to do Zakładu Higieny Środowiska, który przeprowadzi kolejne badania. Materiały wykorzystane do budowy szamb, powinny posiadać też deklaracje zgodności, które poświadczają, że mogą być one użyte właśnie do tego celu. Taka deklaracja określa też klasę betonu oraz jego parametry techniczne takie jak nasiąkliwość czy wodoszczelność. Jeśli szambo jest zgodne ze specyfikacją techniczną, z pewnością będzie trwałe, a jego eksploatacja nie będzie wiązać się z żadnymi problemami natury technicznej.

Jeżeli nawet takie dokumenty nas nie uspokajają i obawiamy się, że szambo ulegnie uszkodzeniu, a nasze pieniądze zostaną tym samym wywalone w błoto, zwróćmy uwagę na to, czy dany producent proponuje gwarancję na swoje wyroby. Renomowana firma udziela najczęściej dwuletniej gwarancji.