Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Instalacja elektryczna jest niezbędna by dom mógł prawidłowo funkcjonować. Dzięki niej możemy komfortowo korzystać ze sztucznego oświetlenia oraz innych urządzeń zasilanych na prąd, również odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo jak np. system alarmowy czy przeciwpożarowy.

Instalacje elektryczne muszą być bezpieczne

instalacje elektryczne By jednak cieszyć się nieprzerwanie korzyściami płynącymi z posiadania instalacji elektrycznej w domu, musi być ona odpowiednio wykonana i zaplanowana, a poszczególne jej komponenty powinny mieć wysoką jakość oraz odpowiednie atesty i certyfikaty. Zdaniem fachowca wykonującego bezpieczne instalacje elektryczne w Lublinie, podczas planowania oraz kupowania w szczególności uwagę należy zwrócić na takie elementy jak przewody elektryczne, rozdzielnice, zabezpieczenia oraz gniazda elektryczne. Istnieją dwa sposoby rozmieszczenia instalacji elektrycznej w domu – podtynkowo lub wtynkowo. Chcąc by przewody były ukryte pod warstwą tynku, należy wybrać kable wielożyłowe o oznaczeniu YDYp. Jednak decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że jakiekolwiek późniejsze zmiany w instalacji wiążą się z koniecznością kucia tynku, dlatego mamy również drugie rozwiązanie ułożenie przewodów w rurkach elastycznych zwanych peszlem układanych w bruzdach wykutych w ścianach. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się przewody typu DY.

instalacje elektryczne Centralnym elementem instalacji elektrycznej jest rozdzielnica, w której umieszcza się w aparaty służące do łączenia i rozdzielania obwodów, urządzenia sterownicze oraz zabezpieczenia instalacji. Wybór rozdzielnicy uzależniony jest od stopnia rozbudowania instalacji, zwykle stosuje się rozdzielnice od 24- do 36-modułowe. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość rozbudowy sieci elektrycznej w przyszłości i kupić rozdzielnice o pojemności 20% większej by móc w razie czego podłączyć do niej dodatkową aparaturę. Oczywiście instalacja elektryczna poza tym, że powinna być komfortowa, musi być również bezpieczna, dlatego w rozdzielnicy montowane są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe i chroniące przed porażeniem. Każdy obwód powinien posiadać wyłącznik nadprądowy, ich ilość zależy od ilości obwodów, a także rodzaju obciążenia. Jeden włącznik nie może jednak obsługiwać więcej niż 20 punktów oświetleniowych lub 10 gniazdek wtyczkowych. Jednak najważniejszą częścią dla przeciętnego użytkowania instalacji elektrycznej są gniazda do których podłączamy urządzenia elektryczne. Ich ilość zależy od naszych potrzeb, planując zakup i rozmieszczenie powinniśmy wziąć pod uwagę ilość urządzeń elektrycznych wymagających stałego przyłączenia do prądu jak np. zmywarka, pralka, lodówka itp.

Nie należy zapomnieć również o dodatkowych gniazdkach na sprzęty podłączane sporadycznie jak ładowarki do telefonów czy laptopów.