Na rynku można odnaleźć wiele rodzajów kostki brukowej, które znacznie różnią się od siebie ceną i walorami estetycznymi. Warto wiedzieć, jakie rodzaje kostki są dostępne, co je charakteryzuje i która będzie najlepszą inwestycją w określonym miejscu.

Estetyczna kostka brukowa

kostka brukowa Wpływa to bowiem nie tylko na wygląd otoczenia, ale również na późniejsze użytkowanie i pielęgnację kostki, a więc jest to kwestia o bardzo dużym znaczeniu i nie można jej lekceważyć. Jednym z tańszych rozwiązań w zakresie kostki brukowej jest kostka standardowa albo przemysłowa, którą wykorzystuje się w miejscach publicznych, szczególnie na dużych powierzchniach takich jak parkingi, chodniki, parki. Zwykle jest to kostka szara lub lekko czerwona, może mieć kształt prostokątny albo w formie litery T. Przeważnie też jest gruba, aby mogła znieść duże obciążenia, a więc zalicza się do tych solidnych i odpornych na uszkodzenia. Drugim podstawowym typem kostki brukowej jest kostka szlachetna. Nazywa się ją tak, ponieważ podczas procesu produkcji albo po jego zakończeniu zostaje poddana obróbce, która pozwala na nadanie jej oczekiwanych walorów estetycznych. Może być to dodanie grysu albo wypłukanie betonu (kostka płukana). Sprawia to, że kostka przypomina bardziej kamień naturalny, a do tego zyskuje właściwości antypoślizgowe dzięki nierównej powierzchni.

kostka brukowa Kostkę można także szczotkować, co wpływa na atrakcyjny wygląd, albo na różne sposoby postarzać, co nadaje jej uroku i sprawia, że kostka lepiej wpasowuje się w bardziej klasyczne otoczenie. Taka szlachetna kostka brukowa z Torunia czy dowolnego innego miasta prezentuje się doskonale, jest trwała, mrozoodporna i wytrzyma wiele lat. Oczywiście, wpływ na trwałość kostki ma także sam materiał, z jakiego ją wykonano. Może być to po prostu beton, który sprawia, że kostka jest bardzo trwała, łatwa w ułożeniu i późniejszej obsłudze. Kostki z betonu mogą być jednolite albo pokryte warstwą wykończeniową z kruszywem, które ma wpływ na bardzo ładny wygląd kostki. Dzięki betonowi z dołu, kostka jest trwała. Można także zdecydować się na kostkę z kamienia naturalnego, na przykład granitu i bazaltu, które także są bardzo trwałymi i estetycznymi materiałami oraz cechują się szeregiem pozytywnych właściwości. Prawdziwi tradycjonaliści mogą zdecydować się na bruk z kamienia polnego, czyli na tak zwane kocie łby, które są urokliwe, nieregularne i pasują przede wszystkim do bardziej zabytkowego otoczenia.

To ten typ bruku, który jednoznacznie kojarzy się z najstarszymi uliczkami i placami w miastach, więc trudno wpasować go w otoczenie o wiele bardziej nowoczesne.