Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Jeżeli chcemy ogrzewać dom z odnawialnej energii cieplnej, będziemy potrzebowali urządzenie, które potrafi pobrać ją ze środowiska i oddać w postaci ciepła. Tym urządzeniem jest pompa ciepła zasilana poprzez energię elektryczną. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ pompy ciepła działają cicho, nie generując żadnych hałasów. Nie ma wymogów związanych z warunkami, w których może być montowana – równie dobrze może to być garaż, jak i pomieszczenie w pełni użytkowe.

Wybór instalacji z pompą ciepła

pompy ciepła w lublinieI tak nie będziemy nawet słyszeć, że jest włączona. Decydując się na pompy ciepła w Lublinie, ludzie korzystają z różnorodnych rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych. Jednym z takich rozwiązań jest system woda-woda. Polega on na wykopaniu dwóch studni – głównej i zrzutowej. Woda gruntowa pobierana jest z pierwszej z nich. Pompa ciepła ją przepompowuje, zabierając ciepło i rozprowadzając je w instalacji grzewczej, natomiast do studni zrzutowej wraca schłodzona woda gruntowa. Według specjalistów, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wyjątkowo wydajne, a przy tym kosztuje niewiele. Woda gruntowa ma też stabilną temperaturę przez cały rok, co także jest plusem. Niestety pojawiają się również minusy.

pompy ciepła w lubliniePo pierwsze, studnie muszą znaleźć się w 15-metrowej odległości od siebie, dlatego koniecznością jest posiadanie odpowiednich warunków na posesji do ich wykopania. Ponadto aby móc wykopać studnię, której głębokość przekracza 30 m, musimy posiadać pozwolenie wodnoprawne, a więc czeka nas załatwianie mnóstwa formalności. Problem może stanowić także jakość pobieranej wody, ponieważ nierzadko jest ona zbyt twarda i posiada zbyt wiele żelaza, które może uszkadzać instalację. Ale są jeszcze inne rozwiązania konstrukcyjne pomp ciepła. W Lublinie niektórzy decydują się na system pionowych sond gruntowych. System ten polega na wywierceniu odwiertów co około 6 m, umieszcza się w nich rury, w których krąży woda pobierająca ciepło z gruntu. Woda ta płynie do pompy, a potem wraca schłodzona czyli tak jak w przypadku studni.

To rozwiązanie wymaga jednak przeprowadzenia badań gruntowych, aby upewnić się, czy warunki nam pozwalają na odwierty i montaż rur. Zamiast tego możemy zdecydować się jeszcze na system poziomych kolektorów gruntowych, system wykorzystujący powietrze czy na kolektor spiralny. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. Gdy tylko zapoznamy się z wadami i zaletami każdej z nich, z pewnością uda nam się dobrać odpowiedni system do naszych potrzeb, jak i finansów.