Na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o izolacje poddasza zasadniczo mamy dwie opcje. Można zastosować tutaj wełnę mineralną albo piankę poliuretanową otwartokomórkową. Podjęcie decyzji o tym na które rozwiązanie warto się zdecydować wymaga jednak zdobycia odpowiedniej wiedzy na temat specyfiki obydwu rozwiązań.

Izolacja pianką jest nieszkodliwa

izolacja poddasza pianką Jeśli chodzi o wełnę mineralną, to na dzień dzisiejszy nadal pozostaje to najpopularniejsze rozwiązanie. Wełna ma tę zaletę, że jest klasyfikowana jako materiał nie palny, co chroni dom przed ogniem. Dodatkowo w porównaniu z pianką jest to tańszy rodzaj izolacji. Jeśli chodzi o właściwości izolacyjne to jej współczynnik przewodzenia energii cieplnej wynosi od 0,030-0,045, co jest dobrym wynikiem. Pewnym minusem, jeśli chodzi o wełnę mineralną jest fakt, że jest to materiał stosunkowo ciężki – jeden metr sześcienny może ważyć od 10-60 kg co znacząco może obciążać konstrukcje dachowe. fakt ten sprawia, że rozwiązanie to nie może być stosowane w przypadku delikatnych konstrukcji dachowych. Większy ciężar jednak daje to, że wełna stanowi bardzo dobrą izolacje akustyczną, choć różnica pomiędzy nią a pianką otwartokomórkową nie jest wcale taka duża.

izolacja poddasza pianką W przypadku pianki za jej największa zaletą w porównaniu do wełny należałoby uznać wagę – tutaj jeden metr sześcienny waży średnio od 8-10 kg, dzięki czemu nie ma żadnych przeszkód przy stosowaniu tego rodzaju izolacji bez względu na konstrukcje dachu. Współczynnik przenikania energii cieplnej jest natomiast dość zbliżony i wynosi on 0,036-0,040, dzięki czemu rozwiązanie to stanowi pomimo niewielkiej wagi bardzo dobrą izolację. Dodatkowo fakt, że pianka jest natryskiwana na poddasze sprawia, że dokładnie dociera one we wszystkie miejsca. Jeśli chodzi o jej ognioodporność, to klasyfikowana jest jako materiał trudno zapalny, a co za tym idzie wypada ona pod tym względem nie znacznie gorzej niż wełna mineralna, przy czym jednak pianka spala się do wewnątrz, a co za tym idzie jest ona samogasnąca, dlatego jest ona równie bezpieczna co wełna. Zaletą tego rozwiązania niewątpliwie jest fakt, że izolacja poddasza PUR pianką wykonuje się bardzo szybko oraz że materiał nie zawiera szkodliwych dla domowników składników ani nie działa alergizująco, dlatego wykonywanie izolacji w żaden sposób nie wpływa na mieszkańców, co sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Największym minusem izolacji natryskowej w porównaniu z ta wykonaną z wełny mineralnej, jest koszt, który obecnie jest znacząco wyższy.

Zasadniczo na dzień dzisiejszy jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, dlatego podjęcie decyzji o wyborze konkretnego sposobu ocieplenia poddasza pozostaje w dużej mierze kwestią indywidualną.