Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

W wyposażeniu każdego mieszkania i domu znajduje się wiele urządzeń, których funkcjonowanie możliwe jest dzięki energii elektrycznej. Codzienne zużycie prądu powinno być jednak kontrolowane, abyśmy pod koniec danego okresu nie zostali zaskoczeni dużym rachunkiem.

Licznik energii z mikroprocesorem

licznik energii elektrycznejPodstawę w każdej instalacji elektrycznej stanowi więc licznik energii elektrycznej. Pozwala on na precyzyjne zmierzenie ilości wykorzystywanej energii – wynik łączny dla wszystkich urządzeń podany zostaje w kilowatogodzinach. Zastanawiając się nad tym, jaki licznik zamontować, staniemy przed wyborem nie tylko liczników indukcyjnych i elektronicznych (tutaj z reguły stawia się zawsze na te nowoczesne) – należy uwzględnić także to, że fazowy licznik energii elektrycznej może być 1- lub 3-fazowy. Wszystko zależy od tego, jaki system wykorzystuje sieć energetyczna, do której zostaniemy podłączeni. Mieszkania i małe domy jednorodzinne z reguły są przystosowane do jednej fazy, ale w nowoczesnych budynkach podstawą jest już korzystanie z trzech faz zasilania (co skutecznie zabezpiecza nas przed brakiem dostępu do prądu w przypadku awarii sieci) – liczniki 3-fazowe są koniecznością także w sytuacji, gdy wśród wyposażenia naszego domu znajdują się sprzęty o dużym poborze energii – to na przykład systemy klimatyzacyjne lub kuchenki indukcyjne.

licznik energii elektrycznejNowoczesny fazowy licznik energii elektrycznej wyposażony jest w mikroprocesor i wyświetlacz LCD, a wśród jego funkcji wymienia się między innymi bezprzewodowe przesyłanie danych (dzięki nadajnikowi radiowemu). Licznik działa automatycznie – w ustalony dzień miesiąca zamyka okres obrachunkowy i rozpoczyna zliczanie zużytej energii elektrycznej od nowa. Fazowy licznik energii elektrycznej może także sygnalizować zły kierunek wirowania faz, rejestrować nadwyżkę mocy czynnej czy zanik napięcia pomiarowego. Pamięć robocza urządzenia pozwala na przechowywanie kilkudziesięciu nawet wyników pomiarów. Nowoczesne liczniki proponowane przez producentów pozwalają na pomiar poboru energii, pomiar mocy chwilowej, wskazanie mocy skumulowanej oraz mocy umownej, a także na kontrolę obecności napięć pomiarowych. Zaletą fazowego licznika energii elektrycznej są jego niewielkie gabaryty, dzięki czemu nie potrzebujemy dużej ilości miejsca na jego montaż.

Liczniki takie sprawdzają się nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w dużych obiektach – w galeriach handlowych czy halach. Liczniki sprawdzają się również do wykonywania pomiarów, gdy prąd uzyskujemy z instalacji fotowoltaicznych.