Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Każda stal, w zależności od gatunku, musi cechować się konkretnymi właściwościami fizycznymi. Aby sprawdzić, czy dany element jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, należy przeprowadzić testy wytrzymałościowe. Wśród nich wymienić można między innymi próby rozciągania stali, które pozwalają na ustalenie parametrów sprężystości, wytrzymałości na rozciąganie, plastyczności oraz kilku innych własności.

Badanie stali dzięki zrywarkom

badanie wytrzymałości staliBadanie wytrzymałości stali może być prowadzone w sposób statyczny lub dynamiczny. Podstawą jest oczywiście statyczna próba rozciągania – aby ją przeprowadzić, konieczna jest odpowiednia maszyna wytrzymałościowa. Próbki stali zostają umieszczone w jej uchwytach, a następnie poddawane są osiowemu rozciąganiu. Stal może być też badana w sposób, który pozwala stwierdzić, jaką odpornością na pękanie się charakteryzuje. Do przeprowadzenia takiego badania udarnościowego służy młot wahadłowy, który uderza z dużą siłą w przygotowaną wcześniej próbkę. Należy pamiętać o tym, że badania tego typu muszą być wykonywane w odpowiednich warunkach – to dlatego, że udarność stali jest zależna nie tylko od jej składu chemicznego, ale także właśnie od temperatury. Jak widać, aby wykonać wspomniane badania, konieczna jest odpowiednia aparatura. Badanie wytrzymałości stali przeprowadza się za pomocą specjalnych maszyn nazywanych zrywarkami

badanie wytrzymałości staliIch obsługa jest prosta i nie wymaga posiadania szczególnych kwalifikacji – z pewnością poradzi sobie z tym każdy wybrany pracownik. Po uruchomieniu maszyny, za pomocą panelu sterującego można ustawić rodzaj badania oraz inne ważne parametry. Nowoczesne maszyny wytrzymałościowe umożliwiają też sterowanie za pomocą komputera PC, co może być rozwiązaniem, które chętnie wybiorą młodzi pracownicy. Od razu w systemie po przeprowadzeniu próby widzimy wyniki, które możemy wydrukować – w formie tabeli lub wygenerowanego wykresu, jeśli posiadamy także drukarkę. Dodatkowo nowoczesne sterowniki umożliwiają zestawienie wcześniej przeprowadzonych testów z nowym, dzięki czemu możemy bez problemu przeprowadzać porównania właściwości poszczególnych próbek.

Jeżeli w naszej firmie zajmujemy się nie tylko produkcją elementów stalowych, ale i betonowych, lepszym wyborem niż zrywarka będzie uniwersalna maszyna wytrzymałościowa, która obok prób rozciągających pozwala na przeprowadzanie prób ściskających, które stosuje się w celu sprawdzenia własności betonu. Warto zwrócić uwagę także na to, że istnieje możliwość przezbrajania zrywarki – w ten sposób, po modernizacji, może ona pełnić funkcję takie jak prasa ściskająca.