Zapchana kanalizacja domowa czy miejska to nic przyjemnego. Wtedy nie możemy korzystać z umywalki, zlewu, prysznica, czy toalety, co znacząco utrudnia nam życie. Również zatkana kanalizacja miejska jest groźna, ponieważ studzienki nie spełniają swojej roli, woda wylewa się na ulice, zamiast spływać do kanalizacji, może dojść nawet do tego, że nastąpią do podtopienia.

Przepychacz i mechaniczne czyszczenie

przepychacz do kanalizacjiKiedy pojawi się zator to przydatny będzie skuteczny przepychacz do kanalizacji, mechaniczny (sprężynowy lub prętowy), czy też ciśnieniowy, w zależności od konieczności. Od czego rozpoczynają się takie prace? Na pewno na początku warto jest zabrać się za lokalizację rur pod ziemią. Jeśli chodzi o kanalizację miejską to można znaleźć mapy tego dotyczące, jednak jeśli chodzi o kanalizację domową to większość z nas nie ma pojęcia jak idą rury w ścianach i podłodze. Wtedy dobra lokalizacja rur sprawia, że wiemy co możemy wykonać i w jaki sposób. Potem można zabrać się za diagnostykę kanalizacji. Przydatne bywają szczególnie kamery kanalizacyjne. Wkłada się cienki kabel zakończony małą kamerką do rury i tym sposobem można zobaczyć, co się w niej dzieje. Od tego, co zatyka rurę i jak poważne jest zatkanie zależy to, jaką metodę udrażniania należy podjąć. Wybieranie metody ,,w ciemno” może skończyć się tym, że tylko pogorszymy sprawę, czy też zmarnujemy czas na nieskuteczne działania.

przepychacz do kanalizacjiKamera pomoże nam wszystko dokładnie sprawdzić. Jeśli już wiemy co zapycha kanalizację to można zabrać się za jej udrażniania. Metoda ciśnieniowa to metoda wykorzystująca urządzenia stosujące wodę pod dużym ciśnieniem. Jest ona dobra do mniejszych zatorów, czy też takich gdzie zalegają miękkie rzeczy, na przykład liście w studzienkach miejskich. Metoda mechaniczna jest lepsza to poważniejszych zatorów, szczególnie jeśli w kanalizacji zalega coś twardego, czego nie dałoby się wypłukać wodą. Są to na przykład kamienie i gałęzie, a w domu duże i twarde resztki jedzenia. Udrażnianie musi być wykonane do końca, czyli cały zator musi zostać całkowicie wyeliminowany, a cała kanalizacja działać jak należy. Po usunięciu zatory warto jeszcze raz użyć kamery kanalizacyjnej, dzięki czemu upewnimy się, że już nic tam nie zalega. Potem można spuścić wodę, żeby wiedzieć, że spływa ona jak powinna.

W przyszłości należy nie dopuszczać do stworzenia poważnych zatorów w kanalizacji, których nie da się usunąć domowymi przepychaczami, czy środkami do udrożniania rur. Wtedy uniknie się kłopotów i zaoszczędzi pieniądze na przepychaniu kanalizacji.