Wiele osób poszukuje nowoczesnych i stylowych opcji w zakresie oświetlenia domów i mieszkań. Nie chcą się decydować na nijakie plafony, czy zwykłe lampy wiszące, które można kupić wszędzie. Wolą coś droższego, ekskluzywnego, co nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Takimi lampami są niewątpliwie żyrandole. To lampy luksusowe, które na pewno przyciągną wzrok każdego gościa w naszym domu.

Stylowy żyrandol we wnętrzu

 żyrandol kryształowyObecnie na rynku do wyboru są różne żyrandole, które będą pasować zarówno do domowej sypialni, jak i do wielkiej sali bankietowej. Jak wybrać najlepszy model tak by nasz stylowy żyrandol kryształowy prezentował się znakomicie? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego wielkość. Im większe pomieszczenie tym większy żyrandol można kupić. Niektóre z nich mają nawet kilka metrów średnicy! Są jednak mniejsze żyrandole do sypialni, czy pokoju dziennego, które udekorują pomieszczenie, ale nie dadzą przytłaczającego wrażenia. Ogromny żyrandol w salonie sprawi, że pokój będzie wydawał się mniejszy, a cała aranżacja nie zostanie dostrzeżona, wszyscy skupią się tylko na głównej lampie. Z drugiej strony mały żyrandol w dużej sali będzie niewidoczny i nie będzie dawał też odpowiedniej ilości światła. Druga ważna kwestia to kształt żyrandola.

 żyrandol kryształowySą lampy prostokątne, kaskadowe (obie wersje w całości kryształowe), czy klasyczne (metalowy żyrandol z ramionami wygiętymi do góry, mogący mieć przywieszone także kryształki). Do wysokich pomieszczeń idealny będzie żyrandol kaskadowy, mający kształt spirali, przy czym najszersza część jest przymocowana do sufitu, a końcówka idzie ku dołowi. Żyrandol prostokątny, czy o okrągłej podstawie ma krótsze ,,sznurki” z kryształkami, dzięki czemu sprawdzi się przy niższych pomieszczeniach, jednocześnie zapewni równomierne oświetlenie. Żyrandole klasyczne są idealne do domów i mieszkań, kiedy chcemy mieć ładny żyrandol, ale nie chcemy przesadzić z jego ozdobnością. Trzecia kwestia to materiał na żyrandol. Może on być w całości kryształowy. Żyrandole klasyczne mają podstawy metalowe lub drewniane. Te pierwsze są bardziej uniwersalne, natomiast drugie nadają wnętrzu klimatu zamku, czy dworku.

Podsumowując, żyrandol kryształowy sprawdzi się w wielu wnętrzach. Dopasowanie jego wielkości, kształtu i materiału z jakiego jest zrobiony nie nastręcza wielu trudności. Warto wspomnieć o tym, że żyrandol stosuje się wyłącznie jako oświetlenie głównej, sufitowe. Poza nim można stosować tylko małe i mniej ozdobne lampy, na przykład plafony, które nie będą odwracały uwagi od żyrandolu.