Jeśli kiedykolwiek byliśmy na etapie wykańczania własnych czterech kątów, na pewno stanęliśmy przed decyzją o rodzaju podłogi. Najczęściej wybieranym materiałem jest drewno. Nie ma się czemu dziwić – nadaje ono niepowtarzalnego ciepła i przytulności, a jednocześnie pasuje zarówno do bardzo klasycznych rustykalnych wnętrz, jak i tych urządzanych w duchu nowoczesności.

Trwały parkiet dębowy

parkiety drewnianeJest to więc rozwiązanie ponadczasowe i niezwykle uniwersalne, a ponadto nie przyciąga kurzu i nie uczula. Jak się okazuje, do wyboru mamy kilka możliwości, jeśli chodzi po wykorzystanie drewna na podłodze. Lite deski czy bruk drewniany to odrobinę mniej popularne rozwiązania. Zdecydowanie częściej możemy we wnętrzach spotkać parkiet. Dawniej ten rodzaj podłogi układano w reprezentacyjnych wnętrzach pałacowych, obecnie jest zdecydowanie bardziej ogólnodostępny, a co więcej po raz kolejny powrócił na listę wnętrzarskich trendów. Parkiet układany jest z deszczułek, potocznie zwanych klepkami, które wykonane mogą być z różnych gatunków drewna. Najbardziej trwałe parkiety drewniane to te wykonane z krajowego dębu lub egzotycznego merbau. Wymienione gatunki drewna warto wybrać zwłaszcza wtedy, gdy mamy ochotę na ułożenie parkietu w sposób inny niż tradycyjna jodełka czy kwadrat, gdyż niski współczynnik skurczu minimalizuje tutaj ryzyko wystąpienia nieestetycznych szczelin w podłodze.

parkiety drewnianeOd wyboru gatunku drewna uzależniony jest także kolor i odcień podłogi. Drewno dębowe posiada zwykle jasną, intensywną barwę, a wyraźnie zarysowane słoje i sęki dodają niepowtarzalnego charakteru, doskonale wpisującego się zwłaszcza w klasyczne, rustykalne wnętrza. Z kolei wspomniany merbau zachwyca swoimi barwami, przechodzącymi od żółto-brązowych, przez czerwono-brązowe, a skończywszy na intensywnym brązie w charakterystyczne złote cętki. Ogólna zasada jest taka, że im mniejsze pomieszczenie urządzamy, tym ostrożniej powinniśmy dobierać podłogę, jeśli chodzi o wzory. Oczywiście poza opisanymi gatunkami mamy do wyboru jeszcze wiele innych, zarówno krajowych, jak i importowanych z odległych zakątków świata rodzajów drewna.

Warto wspomnieć w tym zestawieniu także o akacji, która oprócz swojej wytrzymałości i stabilności wyróżnia się swoimi wonnymi właściwościami. Jak widać, wybór drewnianej podłogi to nie koniec dylematów. Sam tylko parkiet daje nam mnóstwo możliwości, zarówno jeśli chodzi o gatunek drewna, jak i sposób jego ułożenia. A to przecież nie jedyny wariant drewnianej powierzchni – lite deski czy choćby drewniane panele to kolejne opcje.