Remontując pomieszczenie, wiele osób skupia się przede wszystkim na odnowieniu ścian. Zazwyczaj wykorzystywana jest do tego tylko nowa farba, o innym kolorze. Jednak można zastosować nowocześniejsze rozwiązanie, jakim są panele, które w efektywny sposób mogą odmienić wnętrze i nadać mu pożądany klimat.

Panele z listwą startową

producent paneli ściennych	Obecnie wiele firm zajmuje się produkcją różnych materiałów, za pomocą których dekoruje się ściany. Bardzo popularne stały się panele trójwymiarowe, które wykonywane są z gipsu, ponieważ dostępne są w wielu wzorach. Przede wszystkim ich montaż jest łatwy i można wykonać go samodzielnie. W związku z tym po wybraniu odpowiedniego modelu trzeba przygotować się do instalacji, która nie zajmuje dużo czasu. Należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które ułatwią cały proces. Wśród nich mogą znaleźć się poziomnica, papier ścierny, grunt, lista startowa, metrówka, czy klej. Powierzchnia, na której będą układane panele, musi zostać odpowiednio oczyszczona. Ponadto nie może znajdować się na niej łuszcząca farba, czy nierówności. Jeśli coś takiego się pojawi, należy wszystko wyrównać. Przed rozpoczęciem nakładania ozdoby również trzeba ją sprawdzić.

producent paneli ściennych	Wszystkie wypustki da się usunąć za pomocą papieru ściernego. Kiedy materiał jest gotowy, warto ułożyć go na podłodze, w takiej samej konfiguracji, w jakiej będzie znajdował się na ścianie, na której dobrze jest zaznaczyć początek i koniec montażu. Producent paneli ściennych gipsowych zaleca zastosowanie wspomnianej już listwy startowej, która ułatwi cały montaż. Dzięki niej nic nie zostanie położone krzywo. Następnie na cały materiał należy nałożyć odpowiedni klej i kolejno przyklejać każdą część. Przerwy, które powstaną pomiędzy poszczególnymi kawałkami dobrze wypełnić szpachlą, którą łatwo jest wyrównać. Kiedy na ścianie znajduje się gniazdko bądź włącznik, bez problemu w panelach można wyciąć na nie miejsce. Po zakończeniu całego procesu materiał musi być pozostawiony na wyschnięcie przez około dwadzieścia cztery godziny. Oczywiście całą konstrukcję można pomalować na dowolny kolor, rozpoczynając od jej gruntowania. Barwa farby nie ma większego znaczenia, ważne, żeby była akrylowa, winylowa bądź lateksowa.

Producenci zalecają, by do całego procesu użyć pistoletu natryskowego, za pomocą którego cała substancja zostanie równo rozłożona i dotrze do wszystkich miejsc. Montaż paneli ściennych nie jest trudny do wykonania. Należy się tylko do niego odpowiednio przygotować i podążać za wskazówkami. Jeśli nie jest się do końca pewnym co zrobić w danym momencie, warto zapytać się o radę fachowca, który z pewnością udzieli poprawnej wskazówki.