Żeliwo, za względu na swoją solidność i wytrzymałość jest tworzywem doskonałym do zastosowań przemysłowych, szczególnie w urządzeniach wystawionych na działania bardzo wysokich temperatur. Właśnie z tego powodu tak często można spotkać się z kotłami żeliwnymi do centralnego ogrzewania.

Dobry piec CO z żeliwnym podajnikiem

piecTen stop żelaza, węgla i pozostałych dodatków charakteryzuje się bowiem dużo większą wytrzymałością od stali, do tego jest o wiele bardziej odporny na korozję. Czy warto wybrać żeliwny piec CO z podajnikiem? Kotły żeliwne mogą być zasilane przeróżnym paliwem. Decydując się na dany model warto upewnić się, do jakiego rodzaju opału jest on przeznaczony – zastosowanie odpowiedniego paliwa sprawi, że jego praca będzie dużo wydajniejsza i zmniejszy to ryzyko awarii lub usterek, które może być ciężko naprawić w przypadku tego typu pieca. Na rynku dostępne są między innymi piece zasilane węglem – popularne ze względu na przystępną cenę i dużą wydajność surowca. Decydując się na ten piec warto mieć świadomość, że jest to jedno z najmniej przyjaznych środowisku paliw. Nie należy także wykorzystywać w celach grzewczych węgla brunatnego – jest to opał mało wydajny, powodujący duże zabrudzenia. Ekogoszek – pochodna węgla kamiennego, ze względu na obniżoną zawartość siarki jest zdecydowanie bardziej przyjaznym dla środowiska i przez to chętnie wybieranym opałem.

piecNajbardziej ekologicznym paliwem jednak jest pellet. Produkowany jest z biomasy, czyli sprasowanych trocin, szczątków roślin i innych produktów ubocznych powstałych w produkcji rolniczej. Jest paliwem w pełni odnawialnym, emitującym niewielkie ilości zanieczyszczeń do środowiska. Na rynku coraz częściej można znaleźć piec CO żeliwny z podajnikiem – jest to niezwykle wygodne i proste w użyciu rozwiązanie. Piece z podajnikiem są częściowo lub w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu wymagają mniejszego nakładu pracy i czasu potrzebnych do ich obsługi. Najczęściej wystarczy regularnie, co kilka dni uzupełnić znajdujący się obok kotła zbiornik, a piec sam rozpoczyna spalanie i wygasza się, gdy jest taka potrzeba. W przypadku pieców zasilanych pelletem można dodatkowo zdecydować się na systemy samoczyszczące, dzięki którym nie wymagają one także częstego sprzątania – piece zasilane węglem lub ekogroszkiem należy z kolei czyścić regularnie. Wybór pieca i jego paliwa zależny jest od zapotrzebowania energetycznego oraz specyfiki instalacji.

Opał, jakim ma być zasilany piec to jedna z podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru kotła CO. Należy stosować piece dedykowane do konkretnego rodzaju paliwa, aby nie zmniejszyć ich wydajności, ani ich nie uszkodzić.