Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Wybierając styropapę do termoizolacji dachu, musimy zastanowić się także nad dobraniem odpowiedniego sposobu montażu. Może to być mocowanie mechaniczne lub montaż z wykorzystaniem specjalnych klejów. Drugi sposób wydaje się być prostszy. Jak zatem przebiega taki montaż? Na samym początku musimy dokładnie oczyścić podłoże, pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń. Nie może na nim być żadnych pyłów ani plam z oleju czy innych substancji.

Jak zamontować styropapę?

styropapa z Wrocławia na dachTak oczyszczone podłoże należy zagruntować, najlepiej za pomocą specjalistycznego roztworu bitumicznego. Tutaj czeka nas chwila przerwy, ponieważ naniesiona powłoka musi całkowicie wyschnąć zanim przystąpimy do dalszych prac. Gdy wyschnie – styropapa z Wrocławia na dach może być układana na podłożu. Stosujemy do tego klej, który nakładamy punktowo (wykonując około 6-8 „kleksów” na całej powierzchni płyty). Płytę dokładnie dociskamy do podłoża. Jeśli chodzi o wybór kleju, wrocławscy producenci styropapy polecają tutaj po prostu kleje przeznaczone do podłoży betonowych. Chyba że układamy styropapę na blasze lub na pokryciu papowym – wówczas musimy wybrać klej sprawdzający się w takim zastosowaniu. Można też stosować bitumiczne masy klejowe. Choć tego typu montaż nie jest skomplikowany i odbywa się bardzo szybko, wrocławskie firmy zwracają uwagę na fakt, że w miejscach narażonych na mocniejsze podmuchy wiatru, powinniśmy dodatkowo stosować łączniki mechaniczne, ponieważ klej mógłby nie wytrzymać i styropapa oderwałaby się ze swojego miejsca.

styropapa z Wrocławia na dachByć może warto więc od samego początku zdecydować się na montaż za pomocą takich łączników? Tak samo oczyszczamy wtedy podłoże, jednak zamiast je gruntować, stosujemy warstwę paroizolacyjną, która będzie mogła odprowadzać parę wodną z wnętrza budynku i nie będzie pozwalała na pojawienie się wilgoci na ścianach. Płyty układamy, dobrze dociskając je do siebie. Stosujemy łączniki, których ilość zależy od tego, w jakiej strefie obciążenia wiatrem znajduje się dana płyta. Gdy jest to strefa zewnętrzna, a więc najbardziej narażona na działanie podmuchów wiatru, łączników powinno być aż 9 na jeden metr kwadratowy styropapy. W przypadku strefy wewnętrznej – łączniki będą jedynie trzy. W strefach pośrednich stosuje się 6 elementów mocujących.

Po przymocowaniu styropapy łącznikami do podłoża, musimy jeszcze zgrzać papę, stosuje się do tego palnik, jednakże należy pilnować, aby płomień nie był skierowany bezpośrednio na styropapę. To mogłoby doprowadzić do uszkodzenia styropianu. Wiedzą o tym dobre wrocławskie ekipy budowlane, dlatego wybierając jedną z nich, możemy być pewni prawidłowo wykonanej izolacji termicznej z wykorzystaniem styropapy.