System centralnego odkurzania w domu przestaje być luksusem, a staje się oczywistością. Nic dziwnego, każdy z nas dąży do tego, aby ułatwiać sobie życie, a dzieki centralnemu odkurzaniu nie musimy chodzić z odkurzaczem i praca przebiega o wiele łatwiej. Jednak zanim zdecydujemy się na centralne odkurzanie, warto wiedzieć parę rzeczy. Przede wszystkim to, że najlepiej gdy montaż uwzględnimy już na etapie budowy domu.

Prawidłowa instalacja centralnego odkurzania

centralne odkurzaczeW poźniejszym czasie modernizacja może być trudna i przysporzy sporo problemów. Dlatego już zawczasu zaplanujmy, gdzie zamontujemy jednostkę centralną oraz gdzie znajdą się gniazda ssawne. Jeśli irytuje nas hałas wydawany przez urządzenia podczas pracy, pamiętajmy o tym, aby umieścić jednostkę centralną w odległym od części mieszkalnej miejscu, na przykład w pomieszczeniu o przeznaczeniu specjalnym – gospodarczo-technicznym. Czasami jednak możemy nie mieć takiej możliwości, ponieważ nasz dom jest mały i nie chcemy tracić miejsca w ten sposób. Na szczęście istnieją też alternatywy wobec oddzielnego pomieszczenia. Można na przykład montować centralne odkurzacze w szafie wnękowej. Również więc hałas nie będzie tak duży, gdyż zostanie zatrzymany przez szafę. Decydując się na tę opcję, musimy jednak pamiętać o tym, że konieczne jest wykonanie w szafie wnękowej otworów wentylacyjnych, które będą zapobiegać przegrzaniu się silnika.

centralne odkurzaczeDrugą istotną kwestią jest to, że przy jednostce centralnej montuje się przewód wydechowy, który będzie wydmuchiwał zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Może to mieć wpływ na zabrudzenie się elewacji w jego pobliżu. Aby tego uniknąć i dla względów estetycznych, w tym miejscu powinniśmy zdecydować się na montaż elewacji, którą można prosto czyścić. Mogą to być na przykład płytki klinkierowe lub też wystarczy okładzina z blachy. Jeśli chodzi zaś o lokalizację gniazd ssawnych, powinniśmy wziąć pod uwagę długość węża. Producenci proponują jednostki centralne z różnej długości wężem giętkim, jednak za najlepszy wybór uważa się wąż o długości 9m. Jest to bowiem długość optymalna, która pozwoli nam dostać się w każdy zakamarek, w kąty sufitu i tak dalej, o ile oczywiście odpowiednio rozmieścimy gniazda ssawne.

Najlepszym miejscem na takie gniazdo jest hol czy przedpokój, gdyż jest to zazwyczaj miejsce centralne w każdym domu. Wszystko jednak zależy od naszych wymagań i sami powinniśmy w odpowiedni sposób dostosować do nich system centralnego odkurzania, aby mieć pewność, że będzie naprawdę wydajny i dobrze spełni swoją rolę w naszym domu.