Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Prawidłowa i bezpieczna eksploatacja krat pomostowych zależy od ich właściwego zamontowania. Oprócz samej kraty, konieczne jest zastosowanie elementów mocujących – najczęściej spotkać możemy części wykonane ze stali ocynkowanej lub stali kwasoodpornej: materiał powinniśmy dobrać w zależności od potrzeb.

Jak montuje się kraty pomostowe?

mocowanie krat pomostowych Jeżeli kraty pomostowe mają być wykorzystywane w miejscu, gdzie mogą być narażone na działanie szkodliwych substancji chemicznych, wówczas mocowania powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej, w innych sytuacjach nie ma takiej potrzeby. Zamocowanie krat pomostowych powinno opierać się na prawidłowym rozstawie podpór – elementy mocujące muszą znaleźć się w 4 punktach kraty – a więc we wszystkich jej narożnikach. Jeżeli zaś zdecydujemy się na wykonanie pomostu z krat, łączenia muszą wystąpić także między poszczególnymi płytami pomostowymi. Szybki montaż możliwy jest dzięki odpowiednim narzędziom – producenci polecają automatyczne i półautomatyczne osadzaki, lekkie i ciężkie oraz osadzaki gazowe. Wśród koniecznych elementów mocujących znajdują się kołnierze mocujące ze stali nierdzewnej lub zwykłej zabezpieczonej przed korozją za pomocą ocynkowania ogniowego. Warto pomyśleć także o pierścieniach uszczelniających do kołnierza, które pozwalają na uzyskanie wodoszczelnego uszczelnienia przy łącznikach.

mocowanie krat pomostowych Do zamocowania kraty pomostowej należy użyć także odpowiednich uchwytów – można wybrać te standardowe lub specjalne uchwyty podwójne, hakowe czy talerzykowe. Do mocowań niezbędne okazują się także łapki dolne uchwytu oraz klamry górne (alternatywę dla nich stanowią talerzyki). Oferta producentów obejmuje również kołki gwintowane. Nie powinniśmy zapominać także o śrubach, podkładkach i nakrętkach. Wśród propozycji producentów znajdują się też elementy dodatkowe – tutaj wymienić można między innymi bortnice, listwy antypoślizgowe oraz kątowniki. Bortnice to wyższe i mocniejsze obramowanie kraty, które pełni funkcję zabezpieczającą przed ześlizgnięciem się stopy. Przed poślizgiem chroni także wspomniana listwa antypoślizgowa. Z kolei kątowniki wykorzystywane są przy kratach regałowych – wówczas są one dospawane do końców płaskowników nośnych, co stanowi wykończenie kraty.

Taka krata nadaje się do użytkowania jako wypełnienie regału wysokiego składowania. Z pewnością, jeśli zależy nam na długoletniej, bezproblemowej eksploatacji krat pomostowych, powinniśmy zadbać nie tylko o ich wysoką jakość, ale także o właściwy montaż, przeprowadzony w zgodzie z zaleceniami producenta.