Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Parapet często jest tym czymś, co znajduje się pod oknem, a na co nie zwraca się dużej uwagi. Ma po prostu zabezpieczać w tym miejscu ścianę i dawać nam dodatkową powierzchnie do zagospodarowania. Jednak źle zamontowany parapet może sprawić, że do domu będzie przedostawało się chłodne powietrze, bardziej słyszalny będzie hałas, a nawet woda deszczowa może przedostawać się pod oknami.

najlepszy materiał na ciepły parapet

ciepły parapetDlatego też nie można zapominać o parapecie. Wszystko zaczyna się od dokonania pomiarów na długość i szerokość parapetu. Musi on wystawać przynajmniej kilka centymetrów poza linię ściany. Następnie w ścianie wykuwa się otwory, w które wsuwa się końcówki parapetu. Nie są one głębokie, wystarczą trzy centymetry. Następnie trzeba oczyścić powierzchnię parapetu, żeby było suche, czyste i bez pyłu. To jest też moment na położenie ciepłego parapetu. Jest to nowość i w zasadzie nie prawdziwy parapet. Ciepły parapet jest stworzony z polistyrenu ekstrudowanego, który jest bardzo twardy. Jest to rodzaj podkładki, którą kładzie się pod parapet właściwy, jak i pod ramę okienną. Jest on na tyle długi i szeroki, że zakrywa parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki niemu okna mają lepsze właściwości izolacyjne, ciepło nie ucieka przez nie, a do tego zabezpiecza mur pod parapetami i oknem przed wilgocią i wodą.
ciepły parapetDo jego montażu najczęściej stosuje się piankę do styropianu (przyklejenie do podłoża). Potem montuje się ramy okienne i parapety właściwe. Na ciepły parapet można zamontować zarówno parapet metalowy od zewnątrz, jak i taki z tworzywa sztucznego do wewnątrz. W szczelinach w parapecie rozprowadza się znowu piankę do styropianów (która nie może się rozprężać!) i na niej montuje się pozostałe elementy parapetu. Po zamontowaniu parapetów trzeba wypełnić szczeliny pianką montażową, a ściany wokół niego zaszpachlować. Należy pamiętać także o tym, że parapety mają różne grubości i ciężar. Najlżejsze są te wykonane z tworzywa sztucznego, w następnej kolejności są parapety drewniane i metalowe, a na końcu kamienne. To także kolejność materiałów pod względem ich trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Do trzech pierwszych materiałów nie trzeba nic specjalnego przygotowywać, natomiast ściany pod parapety kamienne muszą być grubsze i wzmacniane, tak by udźwignęły ciężar marmuru lub granitu bez pękania. To materiał najdroższy, jednak nie będzie się rysował, odbarwiał, ani niszczał pod wpływem wody. Na parapety wewnętrzne będzie idealny, natomiast na zewnątrz stosuje się głównie parapety metalowe.