Chyba nikt nie wyobraża sobie okna bez parapetu. Jest on jego oczywistym wykończeniem. Producenci oferują nam wiele rozwiązań an tym polu, z zakresu wyboru materiału. Wiadomo, że każdy ma swoje wady i zalety, a także z pewnością jest odmienny cenowo.

Parapety wewnętrzne – co warto wiedzieć?

parapety z PoznaniaGłównie wybór ogranicza się do czterech rodzajów. Pierwszym z nich i chyba wszystkim najbardziej znany jest laminowana płyta wykonana z polichlorku winylu komorowego. Jest to zdecydowanie najtańsza alternatywa. Jednak zdecydowanie najmniej estetyczna. Dodatkowo nie wymaga żadnych zabiegów impregnacyjnych. Z tym, że laminat często ulega po dłuższym czasie zdarciu, natomiast ten w białym kolorze ma tendencje do żółknięcia. Kolejnym rozwiązaniem są parapety z kamienia. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim trwałość, duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także zdecydowanie efektywny, niepowtarzalny wygląd. Poza tym marmurowe parapety z Poznania są zdecydowanie łatwe w utrzymaniu w czystości nic więc dziwnego, że z tego surowca wykonuje się także kominki, schody, a nawet całe podłogi. Jednak na ich nie korzyść zdecydowanie wpływa fakt, że są one trudne w obróbce i kosztowne. Alternatywą dla kamiennych parapetów, są parapety syntetyczne np. agglomarmur lub konglomerat. Są one odporne na ścieranie, tańsze, nie wymagają żadnej impregnacji i wyglądają równie estetyczne.

Na koniec zostaje nam wszystkim znane drewno. Zdecydowanie uniwersalne, naturalne, a do tego przyjemnie pachnące. Pasuje do każdej aranżacji wnętrza, a także dobrze trzyma ciepło. Jednak niestety wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych, a do tego nie należy do najtańszych.