Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Nikogo nie trzeba przekonywać, że woda jest niezbędna roślinom do życia. Dzięki niej nie usychają, mogą rosnąć i kwitnąć. Jednak woda w ogrodzie to nie tylko coś, bez czego rośliny by się nie obyło. Elementy wodne to także dekoracja terenów zielonych, czy też element rekreacyjny. W ogrodzie można znaleźć zatem takie elementy jak baseny, oczka wodne, wodospady, fontanny, małe rzeki.

Projektowanie ogrodów a basen

projektowanie ogrodówBaseny występują w wielu wersjach. Jeśli jest to basen montowany na stałe w ziemi to projektowanie ogrodów przydomowych na Śląsku musi uwzględniać go w projekcie. Baseny tymczasowe – dmuchane czy poliestrowe – nie wymagają umieszczania na szkicach projektowych, trzeba jedynie zostawić odpowiednio dużo miejsca, by mogły się one bez przeszkód zmieścić w ogrodzie w okresie letnim. Basen jest świetnym miejscem do ochłody w gorące dni, do zabawy dla dzieci, przy basenie można nawet urządzać przyjęcia. Obecnie ceny za baseny spadają, zatem umieszczenie ich w ogrodzie nie jest już takie kosztowne. Woda w ogrodzie może też pełnić funkcje dekoracyjne. Najczęściej tworzy się oczka wodne. Ich wykonanie nie jest trudne. Wystarczy wykopać otwór w ziemi o dowolnej głębokości i średnicy. Całość wyłożyć nieprzepuszczalną folią ogrodową, zasypać piaskiem (by zamaskować folię) i obłożyć krawędzie kamieniami.

projektowanie ogrodówDookoła oczka można zasadzić lubiące bliskość wody rośliny, takie jak tatarak. Również na dnie oczka lub na jego powierzchni można umieścić rośliny, takie jak nenufary. W oczku można hodować także ryby z gatunków ozdobnych, które dobrze znoszą zmienne temperatury panujące na zewnątrz. Ciekawym sposobem na wykorzystanie wody w ogrodzie będzie też zbudowanie małej rzeczki. Może ona wpływać do oczka wodnego, jak również być połączona z małym wodospadem. Najlepszym sposobem na wykonanie rzeczki jest ułożenie na jej dnie drobnych kamyczków. Wykonanie tego nie jest trudne, a całość będzie wyglądała naturalnie. Wodospad najczęściej wykonywany jest poprzez ułożenie jednego lub kilku większych, płaskich kamieni, które wystają poza brzeg małej skarpy. Kolejny sposób na wodę w ogrodzie jest zbudowanie fontanny. To zdecydowanie najbardziej zaawansowane przedsięwzięcie, do tego najdroższe. Fontannę buduje się z betonu lub z kamienia. Do tego często w jej centralnym punkcie lub na rogach można zobaczyć rzeźby.

Fontanna musi być okazała, by dobrze się prezentowała. Do tego instalacja dostarczająca tam wodę musi być wykonana przez fachowców. Jak widać, jest wiele sposobów na wodę w ogrodzie. Dzięki niej można zyskać bardzo ciekawy element aranżacji ogrodu, jak również miejsce rekreacyjne.