Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

W wielu branżach przemysłowych przy różnego typu instalacjach – na przykład rurociągowych – konieczne jest zastosowanie termoizolacji. Niestety wybór odpowiedniego materiału do tego jest ograniczony: musi to być bowiem materiał odporny na obciążenia i odkształcenia, na uszkodzenia mechaniczne, a także na różne temperatury.

Silikon lity na lata

Silikon lityNiewiele materiałów, które jednocześnie charakteryzuje się właściwościami termoizolacyjnymi, spełnia te wymagania. Wśród nich wymienia się na pierwszym miejscu zwykle silikon lity, który charakteryzuje się naprawdę wyjątkową odpornością na czynniki zewnętrzne. Oprócz tego, co już wymieniliśmy, silikon lity jest odporny także na promieniowanie UV, promieniowanie jonizujące, jak i na wyładowania koronowe, wilgoć oraz różnego rodzaju naprężenia. Ponadto guma silikonowa nie utlenia się i jest niezwykle elastyczna, co sprawia, że jest to materiał uniwersalny. Jego zaletą jest także to, że długotrwałe użytkowanie czy też magazynowanie w niekorzystnych warunkach, w żaden sposób nie wpływa na jego właściwości. Nawet po wielu latach przechowywania, termoizolacyjny silikon lity będzie charakteryzował się tymi samymi parametrami technicznymi, co od razu po produkcji. To dlatego właśnie na silikon lity pada wybór wielu firm przemysłowych, które poszukują materiału sprawdzającego się w każdej sytuacji – nawet w kontakcie z wodą pitną.

Silikon lityAby silikon lity dobrze spełniał swoje zadanie, po wyprodukowaniu producenci poddają go testom – sprawdza się tutaj jego wytrzymałość na naprężenie oraz rozdarcie, przeprowadza się również próbę odkształcenia przez ściskanie, a także wydłuża się go, aby określić moment, w którym nastąpi zerwanie. Testy pozwalają na uzyskanie konkretnych parametrów silikonu. Warto zwrócić uwagę na to, że konkretne rodzaje silikonu mogą różnić się między sobą wynikami testów – na przykład silikon biały jest bardziej wytrzymały na rozdarcie niż silikon czerwony. Obok silikonu, wśród najczęściej wykorzystywanych elastomerów wymienia się też poliamid wytłaczany, który, podobnie jak silikon lity, odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Jednak, w odróżnieniu od silikonu, nie jest tak elastyczny – poliamid wytłaczany to wyjątkowo sztywny materiał, dlatego dobrze sprawdza się na przykład do wykonania rolek napinaczy czy pasów izolacyjnych.

Producenci wymieniają także polietylen, polichlorek winylu, a także polieteroeteroketon. O tym ostatnim materiale słyszało chyba najmniej osób. Z pewnością i on ma wiele zalet, jednak mimo wszystko większość firm przemysłowych wybiera silikon lity, który jest najbardziej uniwersalny.