Osoby przyzwyczajone do mieszkania w budynku, w którym zainstalowano system wentylacji grawitacyjnej, z pewnością nawet nie wiedzą, jakie korzyści wiążą się z wentylacją mechaniczną. Jednak przebywając raptem kilkanaście minut w pomieszczeniu z rekuperacją, na pewno zauważą odczuwalną różnicę!

Wentylacja  i nowoczesne urządzenia

wentylacja z odzyskiem ciepłaTo dlatego, że systemy rekuperacyjne wyposażone są w specjalne filtry – na przykład filtr o klasie G4, czyli filtr wstępny, który stosuje się do oczyszczania powietrza na przykład w komorach lakierniczych. Może to być także filtr F7, odznaczający się wyjątkową dokładnością, stosowany w szpitalach czy zakładach produkcyjnych. W rekuperacji pozwala on na dokładne oczyszczenie powietrza z pyłków, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, co jest zdecydowanie doceniane przez alergików, którzy na co dzień zmagają się z nietolerancją na pyły występujące w powietrzu. Warto zwrócić uwagę na to, że skuteczna wentylacja z odzyskiem ciepła może posiadać także specjalnie zamontowane urządzenie oparte na metodzie RCI czyli na promieniowej jonizacji katalitycznej. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się z powietrza nie tylko pyłków oraz drobnych zanieczyszczeń stałych, ale także bakterii, wirusów, zarodników pleśni czy roztoczy.

wentylacja z odzyskiem ciepłaTakie urządzenia umieszcza się na kanale nawiewnym wentylacji, i działa ono automatycznie. Całkowicie eliminuje wszelkie bakterie, roztocza i alergeny. A przy tym redukuje jony dodatnie. Są to jony, które nieustannie wytwarza sprzęt elektroniczny. To właśnie nadmiar tych fal może powodować pogorszenie się samopoczucia czy bóle głowy, chociaż zwykle nie wiążemy tych objawów właśnie z elektroniką. Tymczasem obecnie powoli zaczyna to być chorobą cywilizacyjną. Jeśli zależy nam więc na własnym zdrowiu, warto wziąć pod uwagę modernizację wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną, właśnie po to, aby móc cieszyć się między innymi z korzyści zdrowotnych. Z pewnością nasz własny organizm podziękuje nam za to za kilkanaście lat. Choć teraz jesteśmy pełni siły i wigoru, w wieku podeszłym może być inaczej – dlatego lepiej zawczasu zadbać o swoje zdrowie, aby potem uniknąć przykrych dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że gdy już zamontujemy rekuperację, musimy kontrolować stan filtrów.

Najlepiej robić to co 2-3 miesiące. W ten sposób będziemy mieć pewność, że filtry te są niezużyte i doskonale spełniają swoją rolę. Ponadto raz w roku warto dokonać dokładnego przeglądu całego systemu, aby mieć pewność, że działa on prawidłowo, bez komplikacji i problemów, mimo upływu czasu.