Nowoczesne budownictwo opiera się przede wszystkim na instalacjach takich systemów, które będą przyjazne środowisku i  jednocześnie dadzą oszczędność w porównaniu ze starszymi standardami.

W dziedzinie ogrzewania i wentylacji bardzo dużą rolę odgrywa aktualnie rekuperacja czyli innymi słowy odzyskiwanie ciepła. Raz wtłoczone i ogrzane powietrze nie ucieka bezpowrotnie z pomieszczeń a zostaje powtórnie wtłoczone. Rekuperator działa na zasadzie pompy, która do obiegu wpuszcza ciepłe powietrze. Nowocześni instalatorzy korzystają z najlepszych rozwiązań, okazuje się iż gruntowy wymiennik ciepła to większa, ale za to jednorazowa inwestycja. Montowanie typu instalacji powinno odbywać się przy użyciu wyłącznie profesjonalnych produktów. Rekuperatory idealnie sprawdzają się w domkach jednorodzinnych a także na większych powierzchniach, na przykład w marketach albo halach przemysłowych.

Bardzo wydolnymi rekuperatorami zainteresowana jest także branża gastronomiczna, która nie może dobrze funkcjonować bez sprawnej i nowoczesnej wentylacji.