Gołębie wielu osobom kojarzą się z błogim i beztroskim dzieciństwem, a to ze względu na to, że gołąbki to wielka atrakcja dla większości dzieci. Jaskółki to bez wątpienia piękne ptaki.

Odtraszanie jaskółek systemem dźwiękowym

odstraszanie jaskółekWłaściwie są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych w naszym kraju i na stałe wpisały się w jego krajobraz, tak samo jak bociany i wróble. Warto jednak pamiętać o tym, że jaskółki, które występują w Polsce dzielą się na trzy gatunki, tj. można tutaj spotkać jaskółkę dymówkę, oknówkę oraz brzegówkę. Każda z nich różni się innymi przyzwyczajeniami przez co można je łatwo rozpoznać. Na przykład dymówkę można spotkać najczęściej w okolicach wsi, na gospodarstwach rolnych. Natomiast brzegówka mieszka w norach! Jednakże ten gatunek, który ma najbliższą styczność z człowiekiem to jaskółka oknówka. Mimo, że jest przydatna ze względu na to, że zjada uciążliwe muchy i komary to bywa również irytująca. Najchętniej zamieszkuje ona przy gospodarstwach domowych. Swoje gniazda lokuje przy budynkach najczęściej na połączeniu muru i dachu. Do budowy swojego mieszkania wykorzystuje błoto, co potrafi oszpecić ogólny wygląd domu. Gniazdo w kształcie kuli jest zazwyczaj bardzo widoczne i nikt raczej nie chce takiej „ozdoby”. W przypadku kiedy nie zdążyliśmy zareagować w odpowiednim momencie można skorzystać z półki lęgowej – takie rozwiązanie pozwoli zarówno zachować miejsce w czystości, jak i da szansę jaskółkom na pełną, bezpieczną opiekę nad swoimi pisklętami.

odstraszanie jaskółekCo jednak zrobić, kiedy ptaki nie zdążyły jeszcze założyć swoich gniazd i zwyczajnie chce się tego uniknąć? Na odstraszanie jaskółek jest kilka sposobów i warto przezornie zabezpieczyć się w system ochronny przed ptakami. Można zakupić na przykład system hukowy, który ma na celu płoszenie nieproszonych gości z terenu budynku. Podobnie działa również system dźwiękowy i ultradźwiękowy. Coraz popularniejszy okazuje się również ostatnimi czasy system wizualny, który ma za zadanie przedstawiać jakieś ptasie zagrożenie, które wystarczająco przestraszy ptaka. Skorzystanie z takich opcji może się okazać skuteczne. Zawsze w każdym razie warto spróbować ich efektywności, zamiast niepotrzebnie stresować się tym, co się może zdarzyć. Efekty, które potrafią zapewnić jaskółki są naprawdę nieciekawe. Te piękne ptaki po pierwsze bardzo brudzą ściany, co jest szczególnie widoczne, kiedy elewacja ma jasny kolor, co jest przecież bardzo popularne.

Ponadto, jeżeli jaskółki umoszczą się na balkonie to okaże się, że problem jest również z utrzymaniem czystości w tamtym miejscu. Nie warto stawiać wygody ptaków ponad swoją, lecz ewentualnie to umiejętnie je ze sobą połączyć np. za pomocą półki lęgowej.