Zawodu spawacza nie może wykonywać osoba, która nie ma co do tego odpowiednich uprawnień. Uprawnienia spawalnicze są przyznawane przez raptem trzy instytucje w naszym kraju – jest to Instytut Spawalnictwa, Urząd Dozoru Technicznego oraz Polski Rejestr Statków. Oczywiście aby utrzymać takie uprawnienia, należy pokazać, że posiada się wymaganą wiedzę i umiejętności. Zostanie to zweryfikowane na egzaminie kwalifikacyjnym.

Ponawianie uprawnień na spawacza

ponowienie uprawnień spawalniczychTakich egzaminów jest kilka rodzajów, ponieważ ich przebieg zależy od rodzaju spawanego materiału. Inny będzie egzamin na spawanie stali, inny na aluminium i jego stopy, miedź i stopy czy nikiel lub tytan. Ale uzyskanie świadectwa pozytywnego zdania egzaminu kwalifikacyjnego nie znaczy, że już na zawsze możemy wykonywać zawód spawacza. Takie świadectwo ma bowiem określoną datę ważności – dwa lata. Po upływie tego czasu konieczne jest ponowienie uprawnień spawalniczych. Takie szkolenie okresowe zakończone jest także egzaminem i dzięki temu uzyskujemy przedłużenie ważności uprawnień na kolejny czas – 3 lata. Choć wydawałoby się, że takie nieustanne przedłużanie uprawnień jest utrapieniem dla spawaczy, tak naprawdę jest to bardzo ważne i nie należy tej kwestii bagatelizować.

ponowienie uprawnień spawalniczychBez ponowienia uprawnień nie można wykonywać dalej zawodu. Rozwój technologii sprawia, że co jakiś czas wchodzą jakieś nowości do tej branży, spawacz nie może się więc zatrzymywać na technice znanej dziesięć lat temu. Musi być na bieżąco, a do tego służą właśnie takie szkolenia okresowe. Zazwyczaj seminaria szkoleniowe odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu, aż zostanie omówiony cały materiał. Szkolenie na przedłużenie uprawnień spawalniczych powinno być przeprowadzane przez odpowiednio przygotowanych wykładowców, podobnie jak egzamin kontrolują jedynie licencjonowani egzaminatorzy spawalnictwa. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nikt nie kupił ponowienia uprawnień spawalniczych, a naprawdę musiał przysiąść do nauki i faktycznie posiada daną wiedzę oraz umiejętności.

Słowem podsumowania, chociaż w dzisiejszych czasach uważa się, że to studia są wymagające, a na zawody techniczne patrzy się z przymrużeniem okna, okazuje się, że nawet bycie takim spawaczem wymaga od człowieka naprawdę wiele. Taka osoba musi się dużo uczyć, a zawód bywa ten często niebezpieczny. Na szczęście spawacze zarabiają dość duże pieniądze, dlatego z zaangażowaniem podchodzą do swojego zawodu. Po raz uzyskanych uprawnieniach spawalniczych nieustannie się doszkalają, aby reagować na zmieniający się rynek i wprowadzanie nowoczesnych technologii.