Nowoczesne budownictwo zwraca uwagę na szczelność stolarki otworowej. Aby nie tracić ciepła, w domach montuje się szczelne, energooszczędne drzwi i okna. To sprawia, że musimy zadbać o dobrą wentylację, gdyż w takim wypadku wentylacja grawitacyjna nie spełni dobrze swojej roli.

Funkcje systemu wentylacji mechanicznej

wentylacja mechanicznaNa szczęście istnieje wartościowa alternatywa, dzięki której świeże powietrze może znaleźć się w każdym pomieszczeniu, a dobrze zamontowany wyciąg pozwala sprawnie usunąć powietrze zużyte. Jest to wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, który służy ogrzewaniu powietrza ciepłem odzyskanym z tego zużytego, wilgotnego, pochodzącego na przykład z łazienki. Według producentów, taki system wentylacji jest najlepszym wyborem w domach jednorodzinnych, gdyż nie tylko zapewnia poprawną cyrkulację powietrza, ale też ogranicza koszty ogrzewania. Przy tym jest bardzo cichy, dlatego nie zakłóca spokoju domowników. Co najważniejsze, wymiana powietrza trwa całą dobę – zawsze możemy więc cieszyć się świeżym powietrzem. Oczywiście to, z jaką intensywnością wymieniane jest powietrze, zależy jedynie od nas. Wentylacja mechaniczna polecana w Poznaniu posiada ręczne oraz automatyczne regulatory, które pozwalają nam na ustawienie parametrów zgodnych z naszymi oczekiwaniami.

wentylacja mechanicznaPonadto najnowsze urządzenia posiadają także czujniki, które mierzą poziom CO2 oraz wilgotność i biorą to pod uwagę przy intensywności cyrkulacji. Możliwe jest również wybranie systemu wentylacji, który posiada programator czasowy – możemy wówczas zaprojektować wymianę powietrza zgodnie z naszym cyklem dnia. Jeśli na przykład pracujemy poza domem, wtedy na kilka godzin cyrkulacja powietrza może być mniej intensywna, w końcu nikt nie przebywa w pomieszczeniach. Przed naszym powrotem system dzięki swojej automatyce zwiększy cyrkulację, dzięki czemu wejdziemy już do pomieszczeń dobrze wentylowanych. Jeśli zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie do naszego domu, warto przyjrzeć się temu, co proponują poszczególni producenci. Jedni na przykład mogli się bardziej skupić na tym, aby dostarczać urządzenia jak najbardziej ciche – to takie rekuperatory, które zostały wykonane z materiału tłumiącego dźwięki, dzięki czemu podczas ich pracy nie słyszymy żadnego hałasu.

Inną kwestią, na której skupiają się producenci, jest oczyszczanie powietrza z pyłów oraz alergenów. Aby to było możliwe, stosuje się specjalne filtry, tak że powietrze, które dociera do domu, jest już zupełnie czyste. To dlatego rekuperacja z odzyskiem ciepła jest dobra także dla alergików.