Remont kuchni niekiedy wiąże się z dużą ilością pracy oraz trudnymi wyborami. Jedną z ważniejszych decyzji to materiał, który miałby być wykorzystany jako blaty kuchenne czy barowe. Wybierając typ tworzywa, należy kierować się nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim jego trwałością i funkcjonalnością.

Solidne blaty z kwarcu

blaty kuchenne kwarcoweKażdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami, na które należy zwrócić uwagę. Blat kuchenny to dość istotny element w kuchni. Nie zmienia się go często, dlatego warto wybrać taki, z którego będzie się zadowolonym przez długi czas. Najczęściej wybieranymi blatami są: laminowane, drewniane i kamienne. Blaty laminowane wykonywane są z materiału drewnopodobnego, a następnie zabezpieczone grubą warstwą laminatu. Są bardzo tanie i dość trwałe, jednak istnieje ryzyko, że wilgoć dostanie się pod laminat — wtedy blat bardzo szybko niszczy się, co prowadzi do nieuniknionej wymiany. Decydując się na drewniany blat, należy zwrócić uwagę na klasę drewna, z którego są wykonywane. To od niej zależy trwałość i jakość blatu. Cena tych blatów jest dość wysoka, a przy tym drewno nie jest zbyt trwałe, a także wymaga częstej konserwacji. Pojęcie blatów kamiennych jest dość szerokie. Dość często wykorzystywanym kamieniem do tworzenia różnych konstrukcji wewnątrz domu jest marmur. Materiał ten jednak nie jest polecany do kuchni, ze względu na jego kruchość i podatność na przebarwienia po zetknięciu z produktami spożywczymi, takimi jak ocet czy sok z cytryny.

blaty kuchenne kwarcoweDużo popularniejsze są solidne blaty kuchenne kwarcowe. Istnieją różne rodzaje produkcji blatów z tego tworzywa. Jednym ze sposobów jest spiek kwarcowy, który jest kompozycją różnych naturalnych materiałów, między innymi kwarcu, skał granitowych i iłów łupkowych. Dodatek pigmentu sprawia, że można uzyskać dowolny kolor spieku. Blaty wykonane tą techniką charakteryzują się ciekawym wyglądem, a także wysoką trwałością i odpornością na różnego rodzaju środki chemiczne (rozpuszczalniki, płyny odkażające, detergenty). Dzięki temu są łatwe w utrzymaniu w czystości. Innym typem blatów kwarcowych są blaty z konglomeratu kwarcowego. Otrzymuje się go z połączenia kilku składników, w tym piasku kwarcowego i żywicy poliestrowej. Następnie w zależności od preferencji dodaje się naturalny granit lub skruszone szkło. Do tej mieszanki można również dodać barwnik, dzięki któremu można uzyskać dowolną barwę. Blaty wykonane z konglomeratu kwarcowego są z reguły jednolite, a ich trwałość jest porównywalna do blatów ze spieku kwarcowego.

Blat kuchenny to element kuchni, który wymieniany jest bardzo rzadko (niektórzy producenci dają gwarancję 25 lat na blaty kwarcowe). Z tego powodu nie warto na nich oszczędzać, dobrze jest wybierać jedynie tworzywa bardzo wysokiej jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że remont kuchni nie będzie konieczny przez długie lata.

Sprawdź również stronę https://www.ekobudlife.pl/