Kultura obecnie przytłacza naturę. Rozwój cywilizacji sprawił, że w każdym kraju jest coraz mniej lasów oraz terenów zielonych. Wszystko jest wycinane pod tereny przyszłych inwestycji. Nic więc dziwnego, że w celu ochrony przyrody wprowadzono ustawy, które zapobiegają samodzielnemu wycinaniu drzew przez prywatne osoby. Nawet jeśli drzewa te znajdują się na ich posesji.

Zezwolenie na wycinkę drzewa

Wycinka drzewDla prawa nie ma to żadnego znaczenie – rosnące drzewo należy bowiem zawsze do natury. Najnowsze przepisy dotyczące wycinki drzew pochodzą z czerwca 2017 roku. Informują one o tym, że należy posiadać zezwolenie na wycinanie drzew o konkretnej wysokości, a nawet o określonym obwodzie! Nieprzestrzeganie tych zasad będzie groziło sankcjami pieniężnymi. Jeśli planujemy więc wycinkę, warto lepiej najpierw zapoznać się dokładnie z nowelizacją, aby zmiany w ustawie w żaden sposób nas nie zaskoczyły. Jeżeli na naszej posesji znajduje się drzew o obwodzie pow. 50 cm – musimy już prosić o zezwolenie. Wycinka drzew na terenie Raciborza nie obejmuje jednak pewnych rodzajów drzew – tych owocowych, które mamy we własnym sadzie, jak i drzew złamanych na skutek burzy lub gwałtownej wichury. O zgodę na wycinkę trzeba się pytać w przypadku topoli, kasztanowców, klonu jesionolistnego, wierzb, ale też klonu srebrzystego, platana, robinii akacjowej i wielu innych gatunków.

Wycinka drzewJak przeprowadzić formalności? Zgłaszamy zamiar wycinki, a odpowiedni organ gminy ma za zadanie przeprowadzić oględziny terenu i sprawdzić, czy drzewa te można usunąć. Gmina powinna zrobić to w ciągu 2 tygodni. Jeśli nie będzie sprzeciwu z jej strony – właściciel może przystąpić do usunięcia drzewa. Jak widać, w tym wypadku milczenie także jest odpowiedzią. Gmina nie może więc pozwolić sobie na opieszałość, jeśli zależy jej na ochronie przyrody i drzew, które często ze względu na swój wiek stanowią już obiekty zabytkowe. Sami jednak dobrze wiemy, jak sprawnie działają nasze urzędy. Często zamiast zrobić coś w jeden dzień, jest to odkładane i rozwiązywane dopiero po dłuższym czasie. W przypadku wycinki drzew nie ma możliwości, aby tak przeciągać sprawę.

Ta nowelizacja jest więc także dobrym sposobem nie tylko na ochronę przyrody, ale też usprawnienie działania urzędów gminnych, które często były opieszałe w wykonywaniu swoich zadań. Ustawodawcy udało się więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Miejmy nadzieję, że niewiele osób będzie decydowało się na wycinkę wiekowych drzew, gdyż bliskość natury zawsze dobrze wpływa na samopoczucie człowieka, nie warto z tego rezygnować dla szarych blokowisk.