Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Najważniejszym jej zadaniem jest wymiana powietrza w domu na nowe, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła z już nagrzanego powietrza. Dzięki temu w domu cały czas panuje przyjemna cyrkulacja powietrza – to stare z zanieczyszczeniami i nieprzyjemnymi zapachami jest wypychane na zewnątrz, a zastępuje je nowa porcja świeżego powietrza.

Rekuperacja i wymiana powietrza

rekuperacjaWspółczesne domy są bardzo często energooszczędne i ciepłe. Stolarka okienna cechuje się dużą szczelnością, dzięki czemu ciepło nie ucieka z pomieszczenia. Niestety tym samym zanieczyszczone, nagrzane powietrze, również nie ma którędy się wydostać. Najczęstszym objawem takiego stanu jest para wodna, która osiada na oknach, a w późniejszych etapach pleśń lub grzyby, które powstają w rogach naszych pokoi. Stosowana w takich domach grawitacja wentylacyjna często nie spełnia swojego zadania. Wówczas część z nas sięga po wentylację wyciągową. Ta jednak wiąże się ze znacznym zwiększeniem zużycia energii, potrzebnej na ocieplenie powietrza, które jest zasysane z zewnątrz. Rekuperacja pozwala natomiast na stałą wymianę starego powietrza na świeże, jednocześnie nie potrzebuje ogrzewać go cały czas na nowo, ponieważ może odzyskać ciepło z nagrzanego, wymienianego powietrza.

rekuperacjaNajlepsze rekuperatory potrafią odzyskać nawet do dziewięćdziesięciu pięciu procent nagromadzonego ciepła. Widzimy zatem realne oszczędności płynące z korzystania z takiego rozwiązania. Urządzenia te nie pobierają tak wiele energii elektrycznej. Dzięki odpowiednio zamontowanemu systemowi rekuperacji w domu nie będziemy musieli otwierać okien, by cieszyć się świeżym powietrzem. Zimą oznacza to, że nie będziemy niepotrzebnie wychładzać pomieszczenia. Latem natomiast nie wpuszczamy do domu zanieczyszczeń, a niestety w obecnych czasach, z tym właśnie wiąże się otwarcie okien. Rekuperator zapewni czyste, przefiltrowane, świeże powietrze, które będzie miało komfortową temperaturę. Latem, dzięki zamontowaniu tak zwanego wymiennika letniego, rekuperator będzie odpowiednio schładzał powietrze. Również wówczas urządzenie działa z zastosowaniem nagromadzonej energii, więc wydatki na energie elektryczną wciąż będą znikome.

Przez brak potrzeby otwierania okien, do domu nie wlatują też owady. To szczególnie przydatne latem, gdy jesteśmy narażeni na swędzące, nieprzyjemne ukąszenia. To przekonuje także rodziców, którzy przykładają wszelkich starań, by ich pociechy nie musiały męczyć się z czerwonymi obrzękami spowodowanymi przez niechciane robactwo w domu.