Klasyczne tapety odchodzą w niepamięć – konieczność regularnego odświeżania ścian sprawia, że rezygnuje się z tego typu rozwiązań na rzecz innych. Osoby remontujące dom szukają przede wszystkim sposobów na to, aby ściany stały się odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Czy to możliwe?

Tapeta Vilec jest trwała

tapeta vliesOkazuje się, że warunki te spełnia tapeta vlies. Sprasowana, tkana szklana przędza charakteryzuje się dużą trwałością oraz wytrzymałością na ścieranie oraz uderzenia. Według producentów, żywotność wynosi około 30 lat – także dlatego, że włókno szklane jest surowcem, który nie stanowi pożywienia dla pasożytów, w związku z czym na tapecie z pewnością nie pojawią się żadne grzyby oraz drobnoustroje. Nie ma możliwości, aby taka tapeta nasiąkła wodą, ponadto włókno szklane zapewnia ścianom oddychanie, a więc umożliwia dyfuzyjny odpływ pary wodnej z pomieszczenia. Mała nasiąkliwość tapety sprawia też, że nie zużyjemy dużej ilości farby podczas malowania, mimo iż uzyskamy na ścianie intensywny, głęboki kolor. Zaletą tapet vlies jest także to, że ich struktura sprawia, iż możemy w prosty sposób ukryć istniejące pęknięcia ścian oraz nierówności. Również przyszłe uszkodzenia nie będą widoczne dzięki tapecie.

tapeta vliesChoć tapety z włókna szklanego posiadają atest higieniczny, który wskazuje na ich nietoksyczność, należy pamiętać o tym, że cięcie tapety może powodować alergie lub podrażnienia, gdyż wówczas wydzielany jest pył, który może drażnić drogi oddechowe. To dlatego podczas pracy z tapetą najlepiej założyć maseczkę przeciwpyłową i okulary ochronne, a także ubrania, które zakryją ciało – długie spodnie i bluzy z długimi rękawami. Przed przyklejeniem tapety z włókna szklanego na ścianę, musimy w odpowiedni sposób przygotować podłoże – konieczne jest całkowite usunięcie resztek poprzedniej tapety lub farby oraz pozbycie się zanieczyszczeń, jak i elementów, które odstają od ściany – powierzchnia powinna być całkowicie gładka. W przypadku dużych głębień powinniśmy skorzystać z masy szpachlującej. Jeżeli powierzchnia jest chłonna, warto wcześniej ją zagruntować. Gdy zdecydujemy się położyć tapetę vlies na powierzchnię metalową – wówczas koniecznością będzie antykorozyjna farba podkładowa.

Po przygotowaniu powierzchni, nadchodzi czas na przycinanie tapety na odpowiednią długość, a następnie na jej klejenie – pamiętajmy o tym, że zwykły klej do tapet się nie sprawdzi. Dobrą przyczepność do podłoża zapewni jedynie specjalny klej do tapet ciężkich. Po nałożeniu tapety możemy ją pomalować farbą, najlepiej lateksową, na dowolny kolor.