Skontaktuj się ! (48) 733 234 122

Trzcina stosowana jest w budownictwie od wielu lat. Może stanowić element wykończeniowy ścian domów, pełniąc tym samym funkcję ocieplenia. Jednak obecnie najpopularniejszym jej zastosowaniem w tej gałęzi przemysłu, jest budowa dachów ze strzechy. Wykazuje się ona bardzo wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne. Jest ona również szczelna i chroni wnętrze przed nagłymi zmianami temperatury oraz hałasem.

Dach z trzciny

Ze względu na niesłabnące zainteresowanie pokryciami ze strzechy, jej główny budulec musi być jak najwyższej jakości. Pierwotnie w celu wykonania strzechy, używana była słoma. Jednak w wyniku rozwoju rolnictwa i modyfikacji gatunków hodowanego zboża, stało się ono zbyt krótkie, aby uzyskiwane z niego łodygi nadawały się do tego celu. W ten sposób zmieniono materiał na taki, który wykazywał nawet lepsze właściwości. Żeby trzcina na dach się nadawała, musi rosnąć na odpowiednim terenie. Żyzna gleba sprawia, że roślina ta wzbogaca się o krzemionkę, która utwardza jej łodygę. Dzięki temu jest ona jednocześnie elastyczna i wystarczająco wytrzymała, żeby przetrwać działanie nawet najmniej sprzyjających warunków atmosferycznych.

Ciasno zbita w odpowiednio grube pokrycie, nawet podczas wielodniowej ulewy, nie przepuści do wnętrza budynku wody. Jest ona podatna na kształtowanie, co pomaga podczas układania jej w niestandardowych miejscach, łatwo jest ją również dociąć w zależności od potrzeb. Ze względu na budowę łodygi, która wypełniona jest powietrzem, wykazuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. W ten sposób wnętrza nie będą narażone na wychłodzenie lub przegrzanie, wyeliminowany zostanie również hałas. Przy układaniu pamiętać należy, że konstrukcja, którą ma pokrywać strzecha, musi być wytrzymała. Trzcina jest bowiem układana w bardzo grubych warstwach, przez to jej waga może wynosić nawet 75 kilogramów na metr kwadratowy. Ze względu na to, że może wytrzymać nawet ponad 100 lat, warto upewnić się więc, że konstrukcja nośna, poradzi sobie przez ten czas z ciężarem.

Trzcina jest materiałem, który zastąpił słomę w konstruowaniu dachów ze strzechy. Jej dostępność oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu sprawiły, że jest w tym celu cały czas chętnie używana. Właściwości izolacyjne tak w przypadku temperatury, jak i dźwięku pozwalają na stosowanie jej bez dodatkowych elementów, służących temu celowi. Musi ona jednak być montowana jedynie na stabilnych konstrukcjach, które nie ulegną uszkodzeniu pod jej ciężarem.