Dom pasywny wykorzystuje słońce, oddziaływanie natury, jak i pracę oraz działanie człowieka. Stosunkowo niewielka działka wystarcza, aby wybudować na niej dom pasywny. Decydując się na budowę jakiegokolwiek domu powinniśmy wykonać go w taki sposób, aby służył nam przez długie lata, a nawet całe dziesięciolecia.

Drzwi drewniane wysokiej jakości

drzwi zewnętrzne Dlatego warto zadbać o to, aby nasz wymarzony dom oprócz spełniania funkcji estetycznej i dekoracyjnej był również funkcjonalny, a przede wszystkim energooszczędny. Powinien być on wykonany z najwyższej jakości komponentów, jak również spełniać normy domu ekologicznego oraz ekonomicznego. Wszelkie te warunki spełnia właśnie dom pasywny. Jednak warto wiedzieć o tym, że nie każdy dom energooszczędny jest pasywny, natomiast każdy dom pasywny jest energooszczędny. Budynki energooszczędne cechują się zużyciem niewielkiej ilości energii podczas ciągłej eksploatacji. W odniesieniu do domów jednorodzinnych, najwięcej ciepła zużywane jest z pewnością na ogrzewanie domu, a dopiero w następnej kolejności na podgrzewanie wody oraz oświetlenie, a także działanie urządzeń elektrycznych, jak i elektronicznych. Najczęściej dom pasywny wyposażany jest także w panele fotowoltaiczne oraz w pompy ciepła w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną pozyskiwaną z publicznych elektrowni. Innym sposobem na zaoszczędzenie energii cieplnej jest jak największe zminimalizowanie ucieczki ciepła poprzez istniejące w domu szczeliny oraz przegrody.

drzwi zewnętrzne Aby budynek mógł nosić miano pasywnego i energooszczędnego, idea oszczędzania energii powinna być zawarta już na samym początku sporządzania planów budynku. Projekty nowoczesnych domów zawierać powinny prawidłowe ocieplenia oraz izolacje ścian, drewniane drzwi zewnętrzne, a także odpowiednie okna. Domy pasywne wykonywane są najczęściej z wysokiej jakości komponentów budowlanych, ocieplających oraz wyciszających. Okna domu, jak i drzwi powinny być wykonane z materiałów posiadających właściwe parametry akustyczne oraz te stanowiące o ich nieprzepuszczalności. Wejście do domu usytuowane być powinno po stronie północnej budynku, tam również powinny być rozplanowane pomieszczenia gospodarcze bądź garaże. Drzwi w takim domu są także niezwykle ważnym elementem, nie tylko ze względu na formę estetyczną budynku lecz również dlatego, iż odpowiednio dobrane drewniane drzwi zewnętrzne stanowić będą dodatkowe uszczelnienie oraz zaporę.

Utrzymanie ciepła w domu pasywnym jest niezmiernie ważne, dlatego warto zadbać o drzwi oraz okna z trwałych i nieprzepuszczalnych komponentów. Skutkować to będzie prawidłowym działaniem domu przez długie lata, jak i stosunkowo niskimi rachunkami za ogrzewanie oraz prąd.